ALIŞ : 6.7846 | SATIŞ : 6.8118 | ALIŞ : 6.2608 | SATIŞ : 6.3497
Giriş Sayfası Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Ne Aramıştınız?
Nöbetci Eczaneler MANISA
 
 
ÖZEL HABER
POLİTİKA
GÜNDEM
EĞİTİM
SAĞLIK
EKONOMİ
ASAYİŞ OLAYLARI
SOSYAL YAŞAM
İLÇELER
KÜLTÜR SANAT
SPOR
 
 
    
20 YILA 35 MİLYON AVROLUK YATIRIM 27.02.2014
 
Genel Sekreterden hayırlı olsun ziyareti
 


Ekonomi bakanı Nihat Zeybekci, Avrupa’nın lider beyaz eşya ve küçük ev aletleri üreticilerinden Indesit Company’ninin Manisa’daki yeni çamaşır makinesi fabrikasının yatırım törenine katıldı. 32 bin metrekarelik alanda 35 milyon avroluk yatırım ile kurulan yeni fabrika kentte 750 kişiye iş imkanı sağlayacak.
 
Nermin UÇTU-Ali Bozkurt
Indesit Company, Türkiye’deki 20. yılında, ikinci fabrikasının yatırım törenine Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Manisa Valisi Abdurrahman Savaş,  AK Parti Manisa Milletvekili Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hüseyin Tanrıverdi, Recai Berber, CHP Manisa Milletvekili Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Özgür Özel, Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu,siyasi parti temsilcileri ve sanayiciler katıldı. Törende konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Manisa sanayisinin kümeleşme yaşadığını belirterek, kentteki sanayinin diğer illere örnek olması gerektiğini söyledi. Türkiye’nin 2023 hedeflerine ancak yabancı yatırımcıları çekerek ulaşabileceğini dile getiren Bakan Zeybekci, “ Türkiye hızlı kalkınan bir ülke. Ama ne yazık ki milli tasarruf oranımız yüzde 12 civarında. Bizim bu çarpık yapıda yabancı sermayeye ihtiyacımız var.”dedi.
 
‘BAŞIMIZIN ÜSTÜNDE YERİNİZ VAR’
Türkiye’ye yatırım yapılmasından dolayı çok mutlu olduklarını belirten Zeybekci, “ Her kim bu ülkeye gelir yatırım yaparsa ‘hoş geldiniz sefalar getirdiniz başımızın üstünde yeriniz var’ deriz”dedi. Yabancı ve yerli yatırımcıların sorunlarını çözmek için var olduklarını dile getiren Zeybekci, yatırım yapılması teşvik etmek için tüm sorunların çözeceklerini söyledi. Bakan Zeybekci, ‘ Türkiye’de yatırım ortamını iyileştirmek için çaba harcıyoruz. Her ne kadar birileri bizim bu gayretlerimizi, sanki ülkemize ve milli sermayemize yanlışlık yaptığımız gibi şeyler söyleseler de bu yolda devam edeceğiz. Türkiye’ye doğrudan yatırım için kendi ülkelerindeki birikimleri, teknoloji birikimlerini getirecek olan tüm firmalara ülkemizin kapısı açık. Yabancı sermaye demeye dilim varmıyor.Onlar bizim için yerli sermayedir. Onlarla beraber 2023 hedefine gideceğiz. Türkiye 10 yılda 140 milyar dolar yabancı sermaye yatırımı aldı. Aynı dönemde başka ülkelere çok daha fazla yatırım aldı. Biz nerde hata yaptığımız nelerin eksik olduğunu çok iyi biliyoruz.”diye konuştu.
“2023 HEDEFİ İÇİN BANT DEĞİŞTİRMEMİZ GEREKİYOR”
2023 hedefine ulaşmak için ileri teknoloji ürünlerin ihracatının yüzde 15in üzerine taşınması gerektiğinin altını çizen Zeybekci, “ Türkiye olarak bant değiştirmemiz gerekiyor. İleri teknoloji ürünü ihracatın oranı yüzde 13 buçuk civarında. 2023 hedefi için ileri teknoloji ürünlerinde ihracat payını yüzde 15’in üzerine taşımalıyız. Hammaddesini, enerjisini birilerinin kontrol ettiği, böyle bir bantta üretim yapan Türkiye ile hedefe ulaşmak zordur. İhracatta 166 milyar dolara ulaşacağız. Yakın bir gelecekte 200 milyar dolara da ulaşacağız. Türkiye olarak biz bugüne kadar yaşadığımız teknoloji, sanayi ile ilgili bu a sürecini b süreci ile zenginleştirmeliyiz. Türkiye için endişe edilen birilerinin öngördüğü o dar kapsam, orta gelir tuzağının içine düşüp kısır çekişmelerle uğraşmaktan geleceği göremeyen bir Türkiye’ye asla düşmeyeceğiz. Türkiye bugün yaşanan sıkıntılardan en kısa sürede kurtulacaktır. Bunlar sağlıklı tohum sancılarıdır. Türkiye siyaseten istikrarsızlaştırılmaya çalışılmasının kimseye faydası yoktur.”dedi.
 
Bundan sonraki hedefin çok daha fazla ihracat yapmak olduğunu dile getiren Bakan Zeybekci, törendeki sanayicilere seslenerek, “Biz sizin ve Türk sanayicisinin önünü açan, önünüzdeki engelleri kaldıran olacağız. Sizde iş üreteceksiniz aş üreteceksiniz”dedi.
 
 
YILDA 1 MİLYON 400 BİN ADET ÇAMAŞIR MAKİNESİ ÜRETİLECEK
Yatırımın mimarı Indesit Company Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Marco Milanı, 32 bin metrekare alanda kurulan çamaşır makinesi fabrikasının deneme üretimine 1 Temmuz, üretime ise 1 Ekim 2014 tarihinde başlamayı planladığını bildirdi. Yeni yatırımları ile Türkiye ekonomisine olan güvenlerinin perçinlendiğini kaydeden Marco Milano, yılda 1 milyon 400 bin adet çamaşır makinesi üreteceklerini ve üretilen çamaşır makinelerinin yüzde 75inin yurtdışına ihraç edileceğini söyledi.
Türkiye’nin son 10 yılda ekonomik açıdan yakaladığı başarıları dikkatle izlediklerini ifade eden Milanı, “Türkiye’deki yatırımlarımız nedeniyle başarılı ve kararlı ekonomi politikaların olumlu sonuçlarından yararlanıyoruz. Türkiye’deki 20. yılımızı 2. fabrika yatırımımızla kutluyoruz. Bu yeni yatırımımızla birlikte Türkiye’de bugüne kadar yaptığımız yatırımların toplamı 150 milyon Avro’yu aştı. Yeni yatırımımız Türkiye’ye olan güvenimizi perçinlendi ve inanıyoruz ki büyüme hızımızı daha da arttıracak. Toplam yatırım maliyeti 35 milyon Avro olacak çamaşır makinesi fabrikamız, daha önce soğutucu fabrikamızla kırdığımız ihracat rekorlarını yenilememizi, Indesit Company Türkiye olarak çıtayı daha da yukarı taşımamızı sağlayacak” dedi.
 
‘TÜRKİYE’DE BAHAR HAVASI YAŞIYORUZ’
Marco Milanı, Indesit grubunun İtalya’da sıkıntılı, Türkiye’de bahar havası yaşadığını söyledi. Milanı, “Burada sanayi cephesinde gelişiyoruz. İtalya’da ticari anlamda bir sıkıntımız yok. İtalya piyasasında yüzde 25’in üstünde piyasa payına sahibiz. İtalya’da sorun üretimde. Üretim maliyetleri çok yüksek. Türkiye bize rekabetçi güç sağlıyor. Biz İtalya’da anlaşma yaptık. Üretimimizi Türkiye ve İtalya’da sürdüreceği. Özellikle İtalya’da ankastre ürünleri üreteceğiz. Türkiye’de yapacağımız ürünleri de Türkiye ve doğusundaki ülkelere ihraç edeceğiz. Ticari sorunumuz yok Türkiye ve İtalya’da iyi durumdayız.”dedi.
 
YENİ YATIRIMLA İSTİHDAM ARTACAK
Indesit Company olarak Türkiye’deki 20. yıllarında Çamaşır Makinesi Fabrikası yatırımıyla bir hayali gerçekleştirdiklerini belirten Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Neriman Ülsever “2023’e hazırlanan Türkiye’de, yeni bir üretim tesisi kuruyor, yeni istihdam imkanları yaratıyor, yeni teknolojiler getiriyoruz. Ege İhracatçı Birlikleri tarafından verilen Elektrik–Elektronik kategorisinde birincilik ödülünü 4 yıldır üst üste alıyoruz, yeni fabrikamızla yeni ihracat rekorları kırmaya devam edeceğiz” dedi. Bu yeni yatırımla sadece istihdam yaratılmadığının altını çizen Ülsever, “ Biz, etrafımızdaki yan sanayilerimizle, sürdürülebilir kalkınmayı sağlayan bayilerimizle birlikte büyüyoruz. Bizi gururlandıran buzdolaplarımızdan sonra, “Made in Türkiye” diyeceğimiz yeni bir ürün gamını sunuyoruz” dedi.
 
Konuşmaların ardından Bakan Zeybekçi, Vali Savaş, Indesit Campany yöneticileri, sanayiciler ve Türk Metal Sendikası Başkanı Ercan Dereli hep birlikte 20.yıl pastasını kesti.
 
 
 
Okuma Sayısı : 1974     


Yorum Bulunamadı
"Habere Yapılan diğer yorumları buradan takip edebilirsiniz!"    1     

Adınız : Soyadınız : Eposta :


25-8   İşleminin Sonucu Nedir?
 
ALMILA NUR BERİLGEN&
NAZIM DOĞAN&
GÜRBÜZ BATTAL&Uzmanlardan mantar uyarısı
Seçim öğrenciyi de vurdu
ANNE OLMAK İSTEYENLERE TUZAK
Yunusemre’de iftar sofrası kuruldu
Yuntdağı’nda aşılama çalışmaları başladı
Yeni gasilhaneler yükseliyor
Tarzan’a bu yıl vefasızlık örneği
Sigara içtirene 6 milyon lira ceza
Öğrencilerden örnek davranış
Miniklere trafik bilinci aşılandı

SOSYAL MEDYA DEPRESYONA SÜRÜKLÜYOR
Manisa otizmde bilgilendiriliyor
Uzmanlardan mantar uyarısı
TOKİ'nin suyu çıktı
Uzmanlar hipertansiyona karşı uyardı
ŞEHİR HASTANESİ’NDE SKANDAL
Manisa’da iğrenç iddia
Sinsice yaklaşıyor
SUDA DOĞUMDA MANİSA ZİRVEYE OYNUYOR
ÇIĞLIKLARI KİMSE DUYMUYOR17.09.2014 / 11:48:46Her gun mazota zam geliyor. Birde üstüne secim yatırımı sebebiyle bedava
Devamını Okuyun...

21.04.2014 / 18:30:59TEBRİK EDİYORUM SAYIN BAŞKAN VE
Devamını Okuyun...

06.04.2014 / 15:43:35şehitler ilköğretim okulunda okuyorum.ve
Devamını Okuyun...

01.04.2014 / 18:21:06perşembenin gelişi çarşambadan hatta salıdan belliydi. kulada yanlış aday ve bu
Devamını Okuyun...

22.02.2014 / 16:27:44Bu projenin sonucu var
Devamını Okuyun...

02.10.2013 / 18:04:31

Ne yani çok mu eskiymiş de yenilenmeye başlamış Halil Yurtseven İlkokulu.
Devamını Okuyun...


05.09.2013 / 13:08:01Mhp nin yargılama süreci devam eden bir belediye başkanını hala büyükşehire
Devamını Okuyun...

18.07.2013 / 17:22:32

ölen basri kalkan benim üvey ağbimdi. duyunca çok üzüldüm ve ilk
Devamını Okuyun...


06.07.2013 / 17:28:46Merhabalar Beldenizde bu mücadeleyi sürdüren değerli ve duyarlı vatandaşlara
Devamını Okuyun...

29.06.2013 / 19:03:13İLK GÜN Kİ GİBİ ACIM HİÇ DİNMEDİ DİNMEYECEK YOKSUN DİYE DOĞUM
Devamını Okuyun...
© Copyright 2012 / Tüm hakları saklıdır. izinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. www.phpdizayn.com