ALIŞ : 6.1550 | SATIŞ : 6.1797 | ALIŞ : 5.5614 | SATIŞ : 5.6404
Giriş Sayfası Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Ne Aramıştınız?
Nöbetci Eczaneler MANISA
 
 
ÖZEL HABER
POLİTİKA
GÜNDEM
EĞİTİM
SAĞLIK
EKONOMİ
ASAYİŞ OLAYLARI
SOSYAL YAŞAM
İLÇELER
KÜLTÜR SANAT
SPOR
 
 
    
MANİSA’NIN YÜZÜ KIZARDI! 26.06.2012
 
Genel Sekreterden hayırlı olsun ziyareti
 
Manisa Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (CBÜKAM) tarafından yapılan araştırmaya göre il merkezinde her dört kadından biri, aile içi şiddete maruz kalıyor. 15 yaş üzeri bin 10 kadın üzerinde yapılan araştırmanın sonucuna göre kadınların yüzde 25'i fiziki, yüzde 15'i cinsel, yüzde 28'i fiziki ve cinsel şiddete, yüzde 25'i duygusal, yüzde 25'i de ekonomik şiddete uğruyor.
Nermin UÇTU
Celal Bayar Üniversitesi Kadın Araştırmaları ve Uygulama Merkezi(CBÜKAM) ile Manisa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından kadına yönelik şiddetin nedenlerini ve çözüm önerilerini ortaya koyan ‘Kadına Yönelik Şiddetin Dinamikleri ve Önleme Yolları Çalıştayı’ düzenlendi. CBÜ Sinema Salonu’nda 2 gün düzenlenecek çalıştayın ilk güne Vali Yardımcısı Turgay Ergin, İl Emniyet Müdür Yardımcısı Hasan Onar, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Kona, çeşitli üniversitelerden kadın araştırma çalışma merkezi üyeleri, kadın sivil toplum örgütleri ile kurumlardan yetkililer katıldı. Araştırmaya göre il merkezinde her 4 kadından biri fiziki, 5 kadından 1’i duygusal ve 6 kadından 1’i ise cinsel şiddete maruz kaldığı ortaya çıktı.
1010 KADIN ÜZERİNDEN ŞİDDET ARAŞTIRMASI YAPILDI
Çalıştayın açılış konuşmasını yapan CBÜ Kadın Araştırmaları, Çalışmaları ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof.Dr. Gönül Dinç Horasan, il merkezinde 1010 kadın üzerinde üç aylık bir çalışma yaptıklarını dile getirdi. Prof.Dr. Horasan, “Manisa’da toplumu temsil eden 1010 kadın üzerinde bir şiddet araştırmayı yapıldı. Yaptığımız bu araştırmada da kadına yönelik şiddetin oldukça yaygın olduğunu gösteriyor. Yaşamı boyunca fiziksel şiddete mağruz kalan kadınlarımızın oranı yüzde 25 civarlarında. Duygusal şiddete mağruz kalanların oranı yüzde 40, cinsel şiddete mağruz kalan kadın sayısı ise yüzde 15 civarlarında. Eğitimi düşük olan, bir geliri olmayan kadınlarda şiddet daha sık rastlandığını gördük. Araştırmada şiddete maruz kalan kadının yardım arayışı içinde bulanmadığını da gözler önüne serdik. Şiddeti kendi kendine yaşıyor. Kadınlar arası şiddetin önüne geçmemiz için acilen kurumlar arası işbirliğini geliştirmemiz gerekiyor’’ dedi.
ŞİDDET NEDENLERİNİN ÖNÜNE GEÇMEYİ HEDEFLİYORUZ
Horasan’dan sonra söz alan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Konan, il genelinde kadına yönelik şiddetin önlenmesi hususunda gerekli çalışmaları yaptıklarını ifade ederek, “Esas amacımız şiddete neden olan faktörlerin önüne geçmek. Eğer şiddete zemin yaratan faktörlere çözüm bulursak, kadına yönelik şiddeti de önlemiş oluruz’’ dedi.
MANİSA’NIN ŞİDDET TABLOSU
Yapılan konuşmaların ardından CBÜKAM araştırma görevlisi ve Sağlık Yüksekokulu öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr.Saliha Altıparmak, merkez tarafından yapılan ‘Manisa’da Kadına Yönelik Şiddet Araştırması 2012’nin sonuçlarını verdi. Altıparmak çalışmanın Mart, Nisan ve Mayıs aylarında yapıldığını dile getirerek, çalışmanın amaçları hakkında bilgi verdi. Altıparmak, “Araştırmanın birinci amacı, Manisa’da evli kadınların şiddete bakış açıları, şiddet deneyimleri ve etkileyen faktörlerin belirlenmesidir. İkinci amacı ise, kadınların insan haklarını geliştirmek adına, kadınları aile içi şiddetten korumak ve daha etkili mücadele etmek için politika oluşturulmasına ile programların gerçekleşmesine imkan sağlayacak il düzeyde veri elde edilmesidir. Manisa’da kadınların yaşadığı aile içi şiddetin yaygınlığı, şiddet biçimleri, neden ve sonuçları ile risk faktörlerinin anlaşılması amacına yönelik il çapında yürütülmüş tek çalışmadır. Çalışma sonuçları kadınlara şiddetin önlenmesine yönelik çabalara ve ileride yapılacak çalışmalara veri kaynağı olarak hizmet edebilecek olması bakımından önemlidir’’ dedi.
HER DÖRT KADINDAN BİRİ DAYAK YİYOR
Yapılan araştırmada istenilmeyen sonuçlar ortaya çıktığını dile getiren Altıparmak, “Araştırma sonrasında, il merkezinde kadınların yüzde 25’i fiziksel şiddet, yüzde 15’i cinsel şiddet, yüzde 28’i fiziksel ve cinsel şiddet, yüzde 25’i duygusal ve yüzde 25’i ekonomik şiddete mağruz kalıyor. Fiziksel şiddete daha çok, alt sosyal statüye sahip ve geliri yetersiz olan kadınlar görüyor. Cinsel şiddete ise geliri yetersiz olan veya hiç olmayan kadınlarda rastlanıyor. Sonuç olarak görüyoruz ki Manisa’da her 4 kadından biri aile şiddete maruz kalıyor” dedi.
KADINLAR TOPLUM MERKEZİNE BAŞVURUYOR
Şiddete maruz kalan kadınların en çok başvurdukları yerin toplum merkezleri olduğunu açıklayan Altıparmak, “ Manisa’da kadınların şiddete maruz kaldıklarında en çok başvurdukları kurum toplum merkezleri olarak görülüyor. Bunu emniyet ve avukatlar izliyor. En çok başvurma nedeni, daha fazla tahammül edememe ve erkeğin kendisini öldürmesinden korkması olarak görülüyor. Şiddete maruz kaldığı halde bir kuruma başvurmama nedeni ise sorunun büyük olmadığını düşünme, utanma, çekinme, suçlanmaktan korkma ve çocuklarının mutsuz olacağından korkma ilk üç sırayı alıyor.’’ diye konuştu.
KADINLARIN YÜZDE 25’İ ‘ERKEKLER EŞLERİNİ DÖVEBİLİR’ DEDİ
Yapılan araştırmada kadınlara yöneltilen anket sorularında ilginç cevaplar da ortaya çıktı.‘Kadın, herhangi bir konuda eşiyle aynı fikirde değilse tartışmamalı ve susmalıdır’ sorusuna kadınların yüzde 40 ‘Evet’ derken, yüzde 46’sı ‘Hayır’ cevabını verdi. ‘ Bir kadın elindeki parayı kendi istediği gibi harcayabilmelidir’ sorusuna kadınların 51,2’si ‘Evet’, yüzde 46,8’i ise ‘Hayır’ cevabını verdi. ‘ Bazı durumlarda erkekler eşlerini dövebilirler’ sorusuna ise yüzde 25,3’u ‘Evet’ derken yüzde 73,7’si ‘Hayır’ cevabını verdi. ‘ Kadın istemese bile, eşiyle cinsel ilişkiye girmekzorundadır’ sorusuna kadınların yüzde 21,2’si ‘Evet’, yüzde 74,8’i ise ‘Hayır’ cevabını verdi.  ‘Eşiniz kıyafetlerinize karışır, kendi istediği şekilde giyinmenizi ister miydi?’ sorusuna ise kadınların yüzde 38,5’i ‘Evet’ derken, yüzde 61.2’si ‘Hayır’ cevabını verdi.
 
ÇALIYTAY TEDBİR ALINMASI İÇİN YOL GÖSTERECEK
Araştırma sonuçlarının verilmesini ardından, ‘Kadına Yönelik Şiddete Multidisipliner Yaklaşım’ konulu panel düzenlendi. İki gün sürecek çalıştaydan sonra yayınlanacak sonuç bildirgesi ilgili kurumlara dağıtılacak ve kadına şiddetin önlenmesi hususunda gerekli tedbirlerin daha da yaygınlaştırılması için çalışmalar yapılacak.
 
 
Okuma Sayısı : 2018     


Yorum Bulunamadı
"Habere Yapılan diğer yorumları buradan takip edebilirsiniz!"    1     

Adınız : Soyadınız : Eposta :


40-8   İşleminin Sonucu Nedir?
 
ALMILA NUR BERİLGEN&
NAZIM DOĞAN&
GÜRBÜZ BATTAL&Uzmanlardan mantar uyarısı
Seçim öğrenciyi de vurdu
ANNE OLMAK İSTEYENLERE TUZAK
Yunusemre’de iftar sofrası kuruldu
Yuntdağı’nda aşılama çalışmaları başladı
Yeni gasilhaneler yükseliyor
Tarzan’a bu yıl vefasızlık örneği
Sigara içtirene 6 milyon lira ceza
Öğrencilerden örnek davranış
Miniklere trafik bilinci aşılandı

SOSYAL MEDYA DEPRESYONA SÜRÜKLÜYOR
Manisa otizmde bilgilendiriliyor
Uzmanlardan mantar uyarısı
TOKİ'nin suyu çıktı
Uzmanlar hipertansiyona karşı uyardı
ŞEHİR HASTANESİ’NDE SKANDAL
Manisa’da iğrenç iddia
Sinsice yaklaşıyor
SUDA DOĞUMDA MANİSA ZİRVEYE OYNUYOR
ÇIĞLIKLARI KİMSE DUYMUYOR17.09.2014 / 11:48:46Her gun mazota zam geliyor. Birde üstüne secim yatırımı sebebiyle bedava
Devamını Okuyun...

21.04.2014 / 18:30:59TEBRİK EDİYORUM SAYIN BAŞKAN VE
Devamını Okuyun...

06.04.2014 / 15:43:35şehitler ilköğretim okulunda okuyorum.ve
Devamını Okuyun...

01.04.2014 / 18:21:06perşembenin gelişi çarşambadan hatta salıdan belliydi. kulada yanlış aday ve bu
Devamını Okuyun...

22.02.2014 / 16:27:44Bu projenin sonucu var
Devamını Okuyun...

02.10.2013 / 18:04:31

Ne yani çok mu eskiymiş de yenilenmeye başlamış Halil Yurtseven İlkokulu.
Devamını Okuyun...


05.09.2013 / 13:08:01Mhp nin yargılama süreci devam eden bir belediye başkanını hala büyükşehire
Devamını Okuyun...

18.07.2013 / 17:22:32

ölen basri kalkan benim üvey ağbimdi. duyunca çok üzüldüm ve ilk
Devamını Okuyun...


06.07.2013 / 17:28:46Merhabalar Beldenizde bu mücadeleyi sürdüren değerli ve duyarlı vatandaşlara
Devamını Okuyun...

29.06.2013 / 19:03:13İLK GÜN Kİ GİBİ ACIM HİÇ DİNMEDİ DİNMEYECEK YOKSUN DİYE DOĞUM
Devamını Okuyun...
© Copyright 2012 / Tüm hakları saklıdır. izinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. www.phpdizayn.com