ALIŞ : 6.7846 | SATIŞ : 6.8118 | ALIŞ : 6.2608 | SATIŞ : 6.3497
Giriş Sayfası Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Ne Aramıştınız?
Nöbetci Eczaneler MANISA
 
 
ÖZEL HABER
POLİTİKA
GÜNDEM
EĞİTİM
SAĞLIK
EKONOMİ
ASAYİŞ OLAYLARI
SOSYAL YAŞAM
İLÇELER
KÜLTÜR SANAT
SPOR
 
 
    
ÇİNLİ YATIRIMCININ GÖZÜ MANİSA’DA 01.10.2013
 
 

Manisa’da, Çin Guandong Eyaleti Huizhou Şehri ile imzalanan dostluk ilişkisinin ve işbirliğinin geliştirilmesi hakkında mutabakat anlaşması imzalandı. Huizhou şehrinden gelen bürokratlar ve 30 şirket yetkilisi, Manisa Organize Sanayi Bölgesini gezerek yatırım fırsatlarını inceledi.

Nermin UÇTU

Çin Komünist Partisi Huizhou Şehri Komitesi Sekreteri ve Huizhou Şehri Halk Kongresi Daimi Komitesi Başkanı Chen Yiwei, Çin Halk Cumhuriyeti'nin İstanbul Başkonsolosu Zhang Qingyang ve 30 kişilik ekiple yapılacak yatırımları araştırmak üzere Manisa’ya geldi. Çinli heyeti karşılayan Manisa Valisi Abdurrahman Savaş, heyete Manisa hakkında bilgi verdi. Huizhou Şehri Halk Kongresi Daimi Komitesi Başkanı Chen Yiwei, Manisa’nın sanayi açısından gelişmiş bir şehir olduğunu ifade ederek buradaki yatırım fırsatlarını kaçırmak istemediklerini söyledi. Yiwei, “Yatırım için genel bir araştırma yapmamız lazım. Araştırma yaptıktan sonra hangi alana yatırım yapacağımızı belirleyeceğiz. Türkiye’deki yatırımcıları Çin’e davet ediyoruz, aynı zamanda Çini yatırımcıları Manisa’ya yatırım yapmasını umuyoruz.” dedi.

DOSTLUK ANLAŞMASI YATIRIM GETİRECEK

Çinli heyet, Valilik ziyaretinin ardından Manisa Organize Sanayi Bölgesi Toplantı Salonunda düzenlenen toplantıya katıldı. Burada Vali Abdurrahman Savaş ile Huizhou Şehri Halk hükümeti Belediye Başkan Yardımcısı Wang Sheng arasında dostluk ilişkisinin ve işbirliğinin geliştirilmesi hakkında mutabakat anlaşması imzalandı.

TEKNOLOJİ TRANSFERİ

Çin Komünist Partisi Huizhou Şehri Komitesi Sekreteri ve Huizhou Şehri Halk Kongresi Daimi Komitesi Başkanı Chen Yiwei, iki şehir arasında dostluk işbirliğini geliştirmek adına bu ziyaretten çok memnun olduklarını söyledi. Bu anlaşmanın ilişkilerin geliştirilmesi adına çok anlamlı olduğunu dile getiren Yiwei, iki şehir arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine katkıda bulunacaklarını bildirdi. Mutabakatın imzalanması ile iki şehrin ekonomik ilişkilerinin ilerleyeceğine inandığını aktaran Yiwei, Huizhou şehrinin yeni ekonomik politikasının dışa açılmak olduğunu söyledi. Yiwei, “Bu ilişki iki şehrinde gelişmesine katkı sağlayacaktır. İki şehir arasında teknoloji transferinin olmasını istiyoruz. Elektronik ürünlerde Ar-Ge çalışmaları yapılabilir. İki şehir arasında teknoloji açısından çok daha iyi ilişkiler kurabiliriz.” dedi.

Manisa Valisi Abdurrahman Savaş da içinde bulunduğumuz çağın ülkelerin hızla bir birine yaklaştığı, gerek üretimin, gerek üretilenin paylaşımının dünya genelinde çok hızlı yaşandığı, küreselleşme adı verilen bir çağ olduğunu söyledi. Savaş, ülkelerin üretimde bir biriyle rekabet ederken, aynı zamanda ülkelerinde üretimin en uygun olduğu ürünlerle bir birleri ile iş yapmak suretiyle bölgelerinin gelişimi için birlikte çalışma kültürü de önemli derece bu dönemde icra etmeye başladıklarını kaydetti. Büyüklük olmasa bile gelişim özellikleri ili bir birine yakın iki ülkeyi tanımladıklarını dile getiren Savaş, “Manisa ve Huizhou bu iki bir birine gelişim azmi yönüyle benzeyen iki ülkenin birbirine benzeyen iki şehri olma özelliğiyle de manidar bir benzerlik ifade ediyor. Manisa sahip olduğu potansiyeli daha geliştirme azmi içerisinde ve bu yönüyle de çok değerli Çin heyetinin bu ziyaretleriyle iki ülkenin karşılıklı olarak, ekonomik ve ticari ilişkilerini geliştirilmesi hususunda Manisa önemli bir potansiyele sahip bir il. Heyetlerimiz arasındaki bu karşılıklı ilişkiler ve sonunda tesis edeceğimiz kardeş şehir anlaşmasının hem ekonomik ilişkiler hem de kültürel anlamda kuracağımız ilişkilere çok önemli katkılar sağlayacak. ” dedi.

MANİSA OSB’DE ÇİNLİ YATIRIMCI YOK

Manisa Organize Sanayi Bölgesi hakkında Çinli şirket yetkililerine bilgi veren MOSB Bölge Müdürü Funda Karaboran, bölgede 30 yabancı firmanın bulunduğu ancak Çinli yatırımcının olmadığını açıkladı. 40 bin kişinin çalıştığı ve 200 firmanın yer aldığı OSB ye Çinli yatırımcıları davet eden Karaboran, “ Manisa OSB Çin bayrağı da görmek istiyoruz. Çin ile burada bulunan fabrikalarımızın yedek parça ithalatı var. Bu ekonomik ilişkileri daha da güçlendirmeliyiz.”diye konuştu.

Konuşmaların ardından Manisa Valisi Abdurrahman Savaş Çinli heyete Manisa Mesir Macunu hediye ederken, Çinli heyette yöresel hediyelerini takdim etti. Heyet daha sonra Manisa OSB’yi gezdi.

Okuma Sayısı : 2119     


Yorum Bulunamadı
"Habere Yapılan diğer yorumları buradan takip edebilirsiniz!"    1     

Adınız : Soyadınız : Eposta :


27-3   İşleminin Sonucu Nedir?
 
ALMILA NUR BERİLGEN&
NAZIM DOĞAN&
GÜRBÜZ BATTAL&Uzmanlardan mantar uyarısı
Seçim öğrenciyi de vurdu
ANNE OLMAK İSTEYENLERE TUZAK
Yunusemre’de iftar sofrası kuruldu
Yuntdağı’nda aşılama çalışmaları başladı
Yeni gasilhaneler yükseliyor
Tarzan’a bu yıl vefasızlık örneği
Sigara içtirene 6 milyon lira ceza
Öğrencilerden örnek davranış
Miniklere trafik bilinci aşılandı

SOSYAL MEDYA DEPRESYONA SÜRÜKLÜYOR
Manisa otizmde bilgilendiriliyor
Uzmanlardan mantar uyarısı
TOKİ'nin suyu çıktı
Uzmanlar hipertansiyona karşı uyardı
ŞEHİR HASTANESİ’NDE SKANDAL
Manisa’da iğrenç iddia
Sinsice yaklaşıyor
SUDA DOĞUMDA MANİSA ZİRVEYE OYNUYOR
ÇIĞLIKLARI KİMSE DUYMUYOR17.09.2014 / 11:48:46Her gun mazota zam geliyor. Birde üstüne secim yatırımı sebebiyle bedava
Devamını Okuyun...

21.04.2014 / 18:30:59TEBRİK EDİYORUM SAYIN BAŞKAN VE
Devamını Okuyun...

06.04.2014 / 15:43:35şehitler ilköğretim okulunda okuyorum.ve
Devamını Okuyun...

01.04.2014 / 18:21:06perşembenin gelişi çarşambadan hatta salıdan belliydi. kulada yanlış aday ve bu
Devamını Okuyun...

22.02.2014 / 16:27:44Bu projenin sonucu var
Devamını Okuyun...

02.10.2013 / 18:04:31

Ne yani çok mu eskiymiş de yenilenmeye başlamış Halil Yurtseven İlkokulu.
Devamını Okuyun...


05.09.2013 / 13:08:01Mhp nin yargılama süreci devam eden bir belediye başkanını hala büyükşehire
Devamını Okuyun...

18.07.2013 / 17:22:32

ölen basri kalkan benim üvey ağbimdi. duyunca çok üzüldüm ve ilk
Devamını Okuyun...


06.07.2013 / 17:28:46Merhabalar Beldenizde bu mücadeleyi sürdüren değerli ve duyarlı vatandaşlara
Devamını Okuyun...

29.06.2013 / 19:03:13İLK GÜN Kİ GİBİ ACIM HİÇ DİNMEDİ DİNMEYECEK YOKSUN DİYE DOĞUM
Devamını Okuyun...
© Copyright 2012 / Tüm hakları saklıdır. izinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. www.phpdizayn.com