ALIŞ : | SATIŞ : | ALIŞ : | SATIŞ :
Giriş Sayfası Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Ne Aramıştınız?
Nöbetci Eczaneler MANISA
 
 
ÖZEL HABER
POLİTİKA
GÜNDEM
EĞİTİM
SAĞLIK
EKONOMİ
ASAYİŞ OLAYLARI
SOSYAL YAŞAM
İLÇELER
KÜLTÜR SANAT
SPOR
 
 
    
Gördes vahşi madenciliği istemiyor! 27.11.2012
 
Genel Sekreterden hayırlı olsun ziyareti
 

Nermin UÇTU

  Meta madenciliğin kurmayı planladığı nikel rafinerisi, bölgedeki köylüleri ayaklandırdı. Manisa’nın Akhisar, Gördes ve Balıkesir’in Sındırgı ilçesi arasında bulunan Tavşanalanı’nda 200 kilometrelik bir alanı kapsayan projeye karşı Kayacık Belde Belediye Başkanı Ramazan Koyunlu ve Gördes Çevre Derneği Üyesi Hasan Türkel mücadele başlattı. Bölgede gündem oluşturmayı ve işletmenin zararlarını halka anlatmayı hedefleyen Koyunlu ve Türkel Gediz Havzası ve İzmir’in içme suyu hakkında çeşitli iddialarda bulundular.

YATIRIM BÜYÜK
  Meta Nikel A.Ş’nin yatırımı, Türkiye’nin en büyük maden ve metalurji projesi. Firmanın bölgedeki çalışmaları 2002’de başladı. Gördes Nikel Kobalt Yatırım projesinde ise 2013’te üretime başlanacak. Elde edilecek nikel, paslanmaz çelik, kimya ve pil sanayisinde ayrıca uçak motorlarında ve yeni teknoloji hibrid araçların akülerinde de kullanılacak. Firma, proje için ÇED olumlu kararını 2003’te, ilave madencilik için ÇED olumlu belgelerini 2009’da almış.

GÜNDE BİN TON SÜLFÜRİK ASİT
  Tüm bu gelişmeler karşısında Gördes Çevre Derneği’ni kuran halk tehlikenin yeni yeni farkına vardı. Yaşananlar hakkında bilgi veren Çevre derneği yönetim kurulu üyesi Hasan Türkel yaşanacaklardan kimsenin haberi olmadığını savundu. Türkel, “2003 yılında burada 4-5 ortaklı bir nikel madeni kazarak yurtdışına satma olayıyla başladı. Vatandaşlar bu konuda az şey biliyor. Buda diğerleri gibi çok sıradan bir kazma işlemi olarak görülüyor. İstihdam olacak dediler. Vaatler yağmuruyla o maden kullanıldı. Yöre zaten ekonomik olarak fakir. Biz olayı ateşini 2009-2010 yılında nihai Çed raporu bakanlıktan onaylandıktan sonra anladık. Bu Çed raporunda 20 yakın kimyasalın kullanılacağı, çıkarılan madenden elde edilen nikelin piyasada büyük ölçüde rant sağlayacağı yer alıyordu. Pırıl pırıl bir Gördes yaratılma vaatleri verildi. Kaz gelecek yerden tavuk esirgemediler. Halkın gözünü boyadılar. Ağır bir eleştiri bombardımanı başladı. Çünkü topraklara günde bin ton sülfürik asit bırakılacaktı.”dedi.


50 İŞÇİYE KARŞILIK ORMANLAR GİDECEK
 Çevre katliamıyla 7 köyün yok olacağını savunan Türkel , “2 belde ve 5 köyü kapsayan projenin Çevre ve Orman Bakanlığınca onaylanan Çed Raporuna göre 25 yıl süre ile günde 1.000 ton sülfürik asit kullanılarak toplam 250 000 ton metalik nikel ve 20 000 ton kobalt tuzları üretimi öngörülmüştür. Sülfürik asit önceleri her gün 20 tonluk 50 tankerle taşınarak işletme sahasına getirilecek, daha sonraları kullanılacak asit işletme içersinde üretilecektir. Kapalı linç yöntemiyle üretim yapılması planlandığı için çevrede bulunan vasıfsız linyit kömürlerinden yılda 70 000 ton kullanılarak gerekli enerji sağlanacaktır. İşletme için 50 lt/sn su kullanılarak zaten yetersiz yeraltı su kaynaklarına sahip yörede su sorunu artacak, yöreden sağlanacak 50 vasıfsız işçiye karşılık 19 500 dekar tarım alanı, binlerce dekar orman ve mera yok edilerek yüzlerce insanın işi ellerinden alınacak, ormanlardan 300 000 ağaç kesilecektir.”diye konuştu.


İZMİR’İN İÇME SUYUNA KARIŞIR

  Türkel, kirlenmiş suların İzmir’in içme suyuna karışma tehlikesine işaret ederek şöyle konuştu: “Tahtalı Barajı’na yakın köylerde suyun kirlenmemesi için İzmir Büyükşehir Belediyesi tarımsal ilaç bile kullandırtmaz. Ama barajın 20 km yukarısında günde bin ton sülfürik asit kullanacak bir tesis açılıyor.İzmir kent konseyinde bir toplandı yaptık. Arsenik şu an için bu üç bölgeyi etkiler. Dere yatakları vasıtayla Gediz’e ve İzmir’in içme sularına gider. İzmir’in içme suyu ve Gediz havzası büyük tehlike altında.”

ETKİSİ GÖRÜLMEYE BAŞLANDI
  Kayacık Belde Belediye Başkanı Ramazan Koyunlu ise halkın büyük endişe içerisinde olduğunu belirterek vahşi madenciliğe karşı olduklarını söyledi. Maden alanının kayacık beldesine 6 km olduğunu kaydeden Koyunlu, “Kayacık beldesine bin 200 kişi yaşıyor. Kasaba halkının en büyük kuşkusu ilk olarak kayacığa zarar vermesidir. Artık bu şekilde vahşi madencilik istemiyoruz. Bu maden birinci dereceden 7 köyü etkileyecek. Etkileri şimdiden görülmeye başlandı. Balıklarda ölüm ve anne karnındaki kuzularda genetik mutasyona uğradıkları görüldü. 500 e yakın kuzu öldü.”diye konuştu.


UYGUN BİR YERDE YAPILSIN İSTEĞİ
  Bölgede 25 yıl kalacak şirketin suyu ve havayı kirlettiğini savunan Koyunlu, eğer engel olunmazsa bölgenin yaşanamaz hale geleceğini iddia etti. Yeraltı zenginliklerinin çıkarılmasına karşı olmadıklarını kaydeden Koyunlu, “dünya bunu nasıl yapıyorsa bizde öyle yapalım. Uygun bir yerde yapılsın. Bizde temiz bir doğada, temiz bir toprakta yaşama hakkımızı istiyoruz. Bize kelime oyunlarıyla oluşmuş Çed raporlarıyla oyuna getirmeye çalışmasınlar. Çed raporunu hazırlayan şirket en iyi yöntemin Gördes’te uygulanan kapalı linç sistemi olduğunu söylüyor, aynı şirket Turgutlu Çal Dağı’nda ise en iyi sistemin açık linç sistemi olduğunu söylüyor. Vahşi madenciliğe hayır diyoruz.”diyerek bölge halkının sesi oldu.


UZMANLAR UYARIYOR
  Ege Üniversitesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Osman Karababa ise cilt hastalıkları, kanser ve solunum yolu hastalıklarına dikkat çekiyor ve madenin bölgedeki halkı ciddi şekilde etkileyeceğini savunuyor. Karababa’ya göre proje işletmeye açıldığında İzmir Büyükşehir Belediyesi bu yıl hizmete açılan İzmir içme suyunun % 30unu karşılayacak olan Gördes Barajını unutmak zorunda kalabilecek. Jeoloji Yüksek Mühendisi Tahir Öngür ise bölge halkına uyarıda bulunarak arseniğin önemli bir zehir olduğunu ve halkın büyük zarar göreceğini söylüyor.

 

 

Okuma Sayısı : 3256     


Ellerinize sağlık. Kutluyorum.
  fikrimce@gmail.com  Beğen  Okuma Sayısı : 720  Tarih : 27.11.2012 / 19:58:07

"Habere Yapılan diğer yorumları buradan takip edebilirsiniz!"    1     

Adınız : Soyadınız : Eposta :


28+9   İşleminin Sonucu Nedir?
 
ALMILA NUR BERİLGEN&
NAZIM DOĞAN&
GÜRBÜZ BATTAL&Uzmanlardan mantar uyarısı
Seçim öğrenciyi de vurdu
ANNE OLMAK İSTEYENLERE TUZAK
Yunusemre’de iftar sofrası kuruldu
Yuntdağı’nda aşılama çalışmaları başladı
Yeni gasilhaneler yükseliyor
Tarzan’a bu yıl vefasızlık örneği
Sigara içtirene 6 milyon lira ceza
Öğrencilerden örnek davranış
Miniklere trafik bilinci aşılandı

SOSYAL MEDYA DEPRESYONA SÜRÜKLÜYOR
Manisa otizmde bilgilendiriliyor
Uzmanlardan mantar uyarısı
TOKİ'nin suyu çıktı
Uzmanlar hipertansiyona karşı uyardı
ŞEHİR HASTANESİ’NDE SKANDAL
Manisa’da iğrenç iddia
Sinsice yaklaşıyor
SUDA DOĞUMDA MANİSA ZİRVEYE OYNUYOR
ÇIĞLIKLARI KİMSE DUYMUYOR17.09.2014 / 11:48:46Her gun mazota zam geliyor. Birde üstüne secim yatırımı sebebiyle bedava
Devamını Okuyun...

21.04.2014 / 18:30:59TEBRİK EDİYORUM SAYIN BAŞKAN VE
Devamını Okuyun...

06.04.2014 / 15:43:35şehitler ilköğretim okulunda okuyorum.ve
Devamını Okuyun...

01.04.2014 / 18:21:06perşembenin gelişi çarşambadan hatta salıdan belliydi. kulada yanlış aday ve bu
Devamını Okuyun...

22.02.2014 / 16:27:44Bu projenin sonucu var
Devamını Okuyun...

02.10.2013 / 18:04:31

Ne yani çok mu eskiymiş de yenilenmeye başlamış Halil Yurtseven İlkokulu.
Devamını Okuyun...


05.09.2013 / 13:08:01Mhp nin yargılama süreci devam eden bir belediye başkanını hala büyükşehire
Devamını Okuyun...

18.07.2013 / 17:22:32

ölen basri kalkan benim üvey ağbimdi. duyunca çok üzüldüm ve ilk
Devamını Okuyun...


06.07.2013 / 17:28:46Merhabalar Beldenizde bu mücadeleyi sürdüren değerli ve duyarlı vatandaşlara
Devamını Okuyun...

29.06.2013 / 19:03:13İLK GÜN Kİ GİBİ ACIM HİÇ DİNMEDİ DİNMEYECEK YOKSUN DİYE DOĞUM
Devamını Okuyun...
© Copyright 2012 / Tüm hakları saklıdır. izinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. www.phpdizayn.com