ALIŞ : 6.7846 | SATIŞ : 6.8118 | ALIŞ : 6.2608 | SATIŞ : 6.3497
Giriş Sayfası Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Ne Aramıştınız?
Nöbetci Eczaneler MANISA
 
 
ÖZEL HABER
POLİTİKA
GÜNDEM
EĞİTİM
SAĞLIK
EKONOMİ
ASAYİŞ OLAYLARI
SOSYAL YAŞAM
İLÇELER
KÜLTÜR SANAT
SPOR
 
 
    
VTG MADENCİLİK’İN KOBAYI TURGUTLU 27.07.2012
 
Genel Sekreterden hayırlı olsun ziyareti
 
Beleşçi şirket Çaldağı’na konuşlandı
Para tatlı. Hiç para harcamadan veya az harcayarak, yani beleşe iş yapmak insanoğlunun mayasında yazık ki var. Bugünkü konumuz Turgutlu Çaldağı’ndaki nikel madeni. Çaldağı’ndaki korkunç katliamına devam eden VTG Madencilik; öncesinde Sardes’in, daha öncesinde de European Nickel (ENK) şirketinin idi. ‘Beleşe’ denilebilecek kadar ucuz bir yöntem olan “sülfürik asit liç usulüyle açık nikel madeni işletmesi” yöntemi doğaya, çevreye ve insana verdiği zarardan dolayı, Dünya’nın hiçbir yerinde kullanılmasına izin verilmiyor. Kullanan şirketlerde O ülkelerden kovuluyor.
Nurgül YILMAZ
AVRUPA KOVUYOR, BİZ KOYNUMUZA SOKUYORUZ
İnsan ve doğa’nın katledilmesine sebebiyet verecek bu şirketleri bir tek biz Türkler koynumuza kadar sokuyoruz. Akıllı olan Türkler midir, yoksa bu vahşeti yapan şirketleri ülkelerinden kovan Avrupalılar mıdır bilinmez ama… Bilinen bir gerçek var ki; VTG Madenciliğe devredilen Turgutlu Çaldağ Nikel Madeni, İlçe’nin  doğasının ve halkının çok yakın zamanda katili olacak.
SARDES’TE, VTG MADENCİLİK’TE PARAVAN
European Nickel şirketi hiçbir ülkede alamadığı izni Türkiye’de sürdürdüğü lobi faaliyetleri ve güçlü diplomatik ilişkiler sonucu kolayca elde edebildi. Firma diplomatik ilişkiler ve baskılarla Türk hükümetinin zayıf yönlerini kullanmış ve sonunda istediği ÇED Raporu’nu kimselerden habersiz alabilmişti. Dolayısıyla devlet (ya da hükümet) gücünü de arkasına alan  şirket, tüm Gediz vadisini yok edecek bir potansiyele sahip  projeyi Çaldağı'ndaki paravan şirketleri vasıtasıyla uygulamaya koydu.  
AVRUPADAN DEFALARCA KOVULDU
“Sülfürik asit liç usulüyle açık nikel madeni işletmesi” yöntemiyle nikel madeni ayrıştırmak o kadar kolay ve ucuz ki, içinde Allah  ve canlı öldürme korkusu olmayan herkes, çok kolay bu yöntemi kullanabilir.Ancak dünya literatüründe bu yöntemi hiçbir ciddi ve büyük maden şirketi kullanmayı tercih etmiyor. Çünkü Sülfürik asit liç yönteminin çevreye vereceği zararlar nedeniyle, hiçbir büyük ciddi firma imajını lekelememek için bu yöntemi kullanmak istemez. Ancak VTG Madencilik’in böyle bir tasası yok. O Turgutlu’da konuşlandığı nikel madeninde açık sülfürik asit liç yöntemiyle nikel madeni çıkarıyor. Turgutludaki madeni il olarak Sardes şirketi çıkarmaya başlamıştı. Üstelik Sardes Avrupa’dan defalarca kovulan bir şirket olma özelliğini taşıyor.
Metin Sert’in araştırmasından yararlanarak Turgutluda ki nikel madenini çıkaran  firmalar bakalım nerelerden kovuldu.
 İlk macera Arnavutluk’ta başlıyor!
Yatırımcı Felix Pole ve şirket Genel Müdürü Simon Purkiss 1999 yılında bu yöntemle Balkanlarda nikel elde etmek amacıyla, bir şirket kurarlar. Bu şirket 2000 yılından sonra European Nickel (EN) oldu. Arnavutluk’u seçmeleri ise tamamen bilinçli. O dönemde Arnavutluk’ta henüz bir Çevre Bakanı yoktu ve bu önemli durumda burayı şirket için cazip bir çekim merkezi yapmıştı. Ama evdeki hesap çarşıya uymadı! 2001 yılında da ilk defa Arnavutluk’ta bir Çevre Bakanlığı kuruldu. Arnavutluk Çevre Bakanı, BBC’ye verdiği bir demeçte “Çevreye karşı işlenen suçun banka soymaktan farkı yoktur. Bu suçları ezeceğiz” diyordu. Sonuçta Adriatic Nikel (perde arkasında da European Nickel) Şirketi’nin sülfürik asit liç metodu ile çalışacak bir nikel tesisini Arnavutluk'ta kurulmasına izin verilmedi. Ve European Nickel arnavutluk’taan kovuldu.
 Sırbistan'dan da kovuldular…  
   Şirketin İngiliz Standart Bank ve Avusturalya BHP Billiton şirketi gibi mali destekçileri Arnavutluk’taki bu durumdan rahatsız oldular ve şirketten Arnavutluk'u bırakıp, böyle bir projeye “peki” diyebilecek başka uygun bir yer bulunmasını talep ettiler. European Nickel Şirketi o zaman şansını Sırbistan’da denemek istedi. Çünkü Sırbistan’da Mokra Gora ve Lipovac bölgelerinde 2 maden yatağının haklarına sahipti. Mokra Gora bölgesi, Turgutlu Çaldağı’ndan çok daha büyük bir nikel rezervine sahip. Şirket Genel Müdürü Simon Purkiss, 18 Kasım 2004 tarihli basın bildirisinde "Mokra Gora yatağındaki cevherin Çaldağı cevherlerinden çok daha çabuk solüsyona geçtiğini, yatağın çok büyük gelecek vaad ettiğini ve çok iyi bir jeolojiye sahip olduğunu" söylüyordu. Ancak şirketin Sırbistan’da gördüğü büyük tepki ve bölge halkının karşı koyuşu dolayısıyla planları burada da yürümedi. Hatta burada halkın karşı koyuşu silahlı tavra bile dönüşecek kadar ileri gitmiş, ünlü Sırp sanatçı Goran Bregoviç düzenlediği konserlerde ülkesindeki çevre sorunlarına dikkat çekip, halkın karşı koyuşuna destek olmuştu. Böylece olay uluslararası boyutlar kazanıp Greenpeace’in de devreye girmesine kadar gelişti.  Sonunda Sırbistan Enerji Bakanlığı şirketten “Bakanlığa müracaat etmesini ve bu müracaatta ellerindeki iznin usulsuz olduğunu itiraf edip bu sebepten kendilerine verilen bu iznin iptal edilmesini istemesini” talep etti. Şirket çaresizlik içinde bunu yaptı. Bakanlık da buna karşılık şirketin maden yatağı haklarını elinde tutmasına izin verdi, ama "işletme izni" ve “çalışma ruhsatı” vermedi.
 Yani, önceki adı ile Bosphorus, şimdiki adıyla Sardes şirketinin bağlı olduğu asıl şirket European Nickel şirketi, böylece 2005 yılında Balkanlardan tamamen kovuldu. Bu gelişmelerden sonra, bu proje şimdi Türkiye’de ve Turgutlu’da denenmek isteniyor.
DÜNYA DA İLK VE TEK TURGUTLU’DA
AB ve Dünya Bankası gibi kuruluşların Avrupa’nın göbeğinde bir çevresel faciaya göz yummaması nedeniyle Avrupa ve Balkanlarda tamamen umudunu yitiren İngiliz European Nickel (ENK) şirketi, gözünü Türkiye’ye çevirmişti. Şirketin Genel Müdürü Simon Purkiss'in bu projeyi "Dünyada ilk defa olarak Türkiye'de uygulayacağımız bir teknoloji" diye tanımlamasının asıl nedeni de bu. Ama dünyada ilk defa Turgutlu'da, dolayısıyla Türkiye'de uygulanmak istenmesinin nedeni, bu projeye dünyanın hiç bir ülkesinde onay, şirkete de bu projeyle çalışma izni verilmemiş olması nedeniyledir. Dolayısıyla Purkiss'in bu sözlerini, "Eğer AKP Hükümeti'nden izin alırsak..." şeklinde okumak gerekir. Türkiye ve Turgutlu halkının kobay olarak kullanıldığı Çaldağı’nda nikel madeni çıkartılmasına sesini çıkarmayan hükümet, firmanın burada düdüğünü öttürmesine de izin verdi.
SARDES, VTG MADENCİLİK’E SATTI
Ancak sonradan işler değişti. European Nickel şirketinin kolu olan Sardes maden şirketini VTG Madencilik’e devretti. Madeni satın alarak Çaldağı’ndaki pilot maden tesislerini devralan yeni şirket VTG Madencilik, bir süre önce Çaldağı ormanında ağaç katliamına başladı. Bunun üzerine çevreci guruplar da 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde halka açık bir basın açıklamasıyla bu olayı sert bir uslüpla kınadı. Grup basın açıklamasında Çaldağı’ndaki maden şirketinden bu katliamı derhal durdurması çağrısında bulunmuş, yetkililer ve hükümetten de bu şirkete verilen bütün izinlerin iptal edilmesini istemişti.
ÇEVRECİLER ÇALDAĞI’NA ÇIKARMA YAPTI
VTG Madencilik şimdilerde Maden şirketinin “bizim her türlü iznimiz var” diyerek Turgutlu halkının ve çevrecilerin tepkilerinin umursamadan ağaç katliamını ve deneme çalışmalarını sürdürüyor. Turgutlu Çaldağı’ndaki maden işletmesi ve uygulamak istediği madencilik yöntemine karşı yaklaşık 7 yıldır büyük bir mücadele vermekte olan çevreciler, Dün CHP Manisa milletvekili Hasan Ören ile birlikte “Çaldağı’nda neler oluyor?” diyerek maden de  yapılanları denetlemek üzere bir teftiş çıkarması gerçekleştirdiler.
ŞİRKET ÇEVRECİLERİ ENGELLEDİ
Çaldağı’na çevreci çıkarma sırasında, yaklaşık 30 kişiden oluşan gurup önce maden şirketi görevlileri tarafından “burada yapılan çalışmaları izleyemezsiniz, burası yasak bölgedir” diyerek engellenmek ve durdurulmak istendi. Ancak grup “Biz halkız ve buranın gerçek sahibi bizleriz. Çaldağı da bizimdir. Bizim kendi dağımızı gezip incelememize ve Çaldağı’nda neler olduğunu görmemize siz engel olamazsınız. Hiçbir güç de bizleri durduramaz. İsterseniz hemen jandarmayı da haberdar edip çağırabilirsiniz, biz onları da burada bekleyeceğiz” diyerek kararlı bir tavırla madencilik çalışmalarının başlatıldığı bölgeye girdi.
MÜDÜR POLEMİK YARATTI
Çaldağı nikel madeni işletmesinde inceleme yapmak isteyen gruba;Maden şirketini temsilen gelen İnşaat Müdürü Köksal İbrahimoğlu engellemek istedi. İnceleme sırasında CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören ve firma Müdürü arasında zaman zaman polemik ve tartışmalar da yaşandı. Çevreyi teftiş ve denetleme sırasında çevreciler Çaldağı’nda vahşi madenciliğe asla geçit vermeyeceklerini, Gediz vadisi cinayetine göz yummayacaklarını vurguladılar.
ÇALDAĞI’NDA KATLİAM VAR !
Çaldağı’na yapılan bu çevreci çıkarmaya önderlik eden CHP Manisa milletvekili Hasan Ören, inceleme sonunda “Görüldüğü gibi Çaldağı’nda bir katliam var! Bizler bugün burada buna bir kez daha tanık oluyoruz. Dünyanın 1nci sınıf tarım arazisi üzerinde dünyanın hiçbir bölgesinde uygulanmasına izin verilmeyen ve uygulanmayan bir madencilik yöntemini uygulamak, tüm Gediz vadisini yok edecek kadar ciddi bir çevre katliamıdır! Bu madencilik değil, bir cinayettir. Bizler burada böyle bir madencilik işletmesine izin vermeyeceğiz ve Gediz vadisinin gözlerimizin önünde yok edilmesine göz yummayacağız. Bu maden işletmesi buradan çekip gitmeli, verilen izinler de iptal edilmelidir. Ben hangi partiden olursa olsun, diğer tüm Manisa milletvekillerini de buraya gelip Çaldağı’nda nasıl bir katliam yapıldığını görmeye davet ediyorum ve Gediz vadisi cinayetine hep birlikte karşı çıkmaya davet ediyorum” şeklinde konuştu.
Okuma Sayısı : 5960     


Yorum Bulunamadı
"Habere Yapılan diğer yorumları buradan takip edebilirsiniz!"    1     

Adınız : Soyadınız : Eposta :


31-7   İşleminin Sonucu Nedir?
 
ALMILA NUR BERİLGEN&
NAZIM DOĞAN&
GÜRBÜZ BATTAL&Uzmanlardan mantar uyarısı
Seçim öğrenciyi de vurdu
ANNE OLMAK İSTEYENLERE TUZAK
Yunusemre’de iftar sofrası kuruldu
Yuntdağı’nda aşılama çalışmaları başladı
Yeni gasilhaneler yükseliyor
Tarzan’a bu yıl vefasızlık örneği
Sigara içtirene 6 milyon lira ceza
Öğrencilerden örnek davranış
Miniklere trafik bilinci aşılandı

SOSYAL MEDYA DEPRESYONA SÜRÜKLÜYOR
Manisa otizmde bilgilendiriliyor
Uzmanlardan mantar uyarısı
TOKİ'nin suyu çıktı
Uzmanlar hipertansiyona karşı uyardı
ŞEHİR HASTANESİ’NDE SKANDAL
Manisa’da iğrenç iddia
Sinsice yaklaşıyor
SUDA DOĞUMDA MANİSA ZİRVEYE OYNUYOR
ÇIĞLIKLARI KİMSE DUYMUYOR17.09.2014 / 11:48:46Her gun mazota zam geliyor. Birde üstüne secim yatırımı sebebiyle bedava
Devamını Okuyun...

21.04.2014 / 18:30:59TEBRİK EDİYORUM SAYIN BAŞKAN VE
Devamını Okuyun...

06.04.2014 / 15:43:35şehitler ilköğretim okulunda okuyorum.ve
Devamını Okuyun...

01.04.2014 / 18:21:06perşembenin gelişi çarşambadan hatta salıdan belliydi. kulada yanlış aday ve bu
Devamını Okuyun...

22.02.2014 / 16:27:44Bu projenin sonucu var
Devamını Okuyun...

02.10.2013 / 18:04:31

Ne yani çok mu eskiymiş de yenilenmeye başlamış Halil Yurtseven İlkokulu.
Devamını Okuyun...


05.09.2013 / 13:08:01Mhp nin yargılama süreci devam eden bir belediye başkanını hala büyükşehire
Devamını Okuyun...

18.07.2013 / 17:22:32

ölen basri kalkan benim üvey ağbimdi. duyunca çok üzüldüm ve ilk
Devamını Okuyun...


06.07.2013 / 17:28:46Merhabalar Beldenizde bu mücadeleyi sürdüren değerli ve duyarlı vatandaşlara
Devamını Okuyun...

29.06.2013 / 19:03:13İLK GÜN Kİ GİBİ ACIM HİÇ DİNMEDİ DİNMEYECEK YOKSUN DİYE DOĞUM
Devamını Okuyun...
© Copyright 2012 / Tüm hakları saklıdır. izinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. www.phpdizayn.com